RomanoNet – organizace, která se prezentuje jako hlas romské komunity, ve skutečnosti čerpá miliony z kapes daňových poplatníků. Ale kam ty peníze mizí? Podle údajů z portálu Hlídač státu RomanoNet od roku 2016 obdržel 6 dotací v celkové výši neuvěřitelných 23 819 671 Kč! (hlidacstatu.cz)
Přes dvacet tři milionů korun! A co za tyto peníze romská komunita skutečně získala? Naprosté minimum. Peníze tečou do kapes těch, kteří se tváří jako spasitelé Romů, ale ve skutečnosti jen posilují vlastní pozice a plní své účty. Pomoc na papíře, prázdné projekty a stále stejná mizérie v ulicích.
A kdo má odvahu říct pravdu? Marek Cavali! Ten, kdo se nebál ukázat prstem na ty, kteří na Romech jen parazitují. A co za to dostal? Očerňování, útoky a pokusy o umlčení. Jenže Cavali mlčet nebude! Romové už mají dost prázdných řečí a chtějí odpovědi.
Kde jsou ty miliony, RomanoNet? Jak jste je využili? Co z nich skutečně pomohlo romským rodinám? Proč se situace Romů nelepší, když organizace jako ta vaše dostávají milionové dotace?
Romové nejsou slepí. Vidí, jak se rozdělují peníze, které měly pomoci jim, ale místo toho končí ve výplatách a „projektech“, které nikdo neviděl. Cavali není ten, kdo se nechá zastrašit. Jeho otázky znějí jasně: Kolik milionů ještě vyčerpáte, než skutečně něco uděláte pro Romy?
Je načase přestat hrát divadlo a ukázat karty na stůl. Romové chtějí odpovědi – a Cavali je ten, kdo je hodlá dostat!
23 milionů na boj s anticiganismem: Pomohly dotace Romům v Česku?
Organizace RomanoNet, z.s., která se prezentuje jako střešní platforma zastupující romské neziskové organizace, obdržela v posledních letech šest dotací v celkové hodnotě téměř 24 milionů Kč. Všechny byly financovány z veřejných zdrojů – zejména z fondů Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva práce a sociálních věcí. Cílem těchto dotací mělo být posílení kapacity organizace, profesionalizace jejích členů a především boj proti anticiganismu a zlepšení postavení romských komunit.
Přehled dotací pro RomanoNet, z.s.:
- Společně proti anticiganismu (MMR, 2024) – 6 835 920 Kč
- Profesionalizace organizace (MMR, 2023) – 4 425 389 Kč
- Posílení kapacit (MMR, 2026) – 6 138 159 Kč
- Profesionalizace (MPSV, 2024) – 3 078 933 Kč
- Společně proti anticiganismu (MPSV, 2024) – 3 341 271 Kč
- Roma Included (MPSV, 2020) – částka neuvedena
Celkově tedy 23 819 672 Kč z veřejných prostředků.
Otázky, které zůstávají nezodpovězené
Přestože byly dotace určeny na „boj proti anticiganismu“, „zvyšování kapacit“ či „podporu začleňování“, veřejnost a často ani samotní Romové nezaznamenali konkrétní výstupy těchto projektů.
Kde jsou výsledky za téměř 24 milionů korun?
- Změnila se nějak veřejná debata o Romech?
- Zlepšila se situace Romů na trhu práce, v bydlení či vzdělávání?
- Přestalo snad šíření předsudků nebo nenávistné projevy v online prostoru?
Zkušenosti mnoha lidí z terénu i běžných občanů ukazují, že zásadní zlepšení v životních podmínkách romské komunity zatím nenastalo. Kritici proto upozorňují, že část těchto prostředků často končí ve strukturách samotných neziskových organizací bez jasné vazby na konkrétní pomoc lidem v nouzi.
Potřebujeme transparentnost a reálný dopad
Cílem podpory z veřejných peněz má být měřitelný efekt, nikoli pouhé čerpání pro vlastní provozní činnost. Zveřejněné údaje neobsahují detaily o tom, jak byly prostředky konkrétně využity – kolik šlo na mzdy, kolik na přímou pomoc, kolik na kampaně, školení či aktivity v regionech.
Pokud má být důvěra v podobné projekty zachována, je nezbytné:
- zveřejnit konkrétní výsledky jednotlivých projektů,
- doložit, komu přesně peníze pomohly,
- a zajistit nezávislou kontrolu dopadu těchto dotačních programů.
Redaktor: Ivan Oračko
Zdroj: Tiskový tým nezávislé pravdy